Kategoria aktualności / 19 września, 2024

PILNY KOMUNIKAT PRZECIWPOŻAROWY

do pobrania PPOZ komunikat

 

!!! PILNY KOMUNIKAT PRZECIWPOŻAROWY !!!
Szanowni Państwo,
tragiczny w skutkach pożar w Poznaniu, uruchamia wyobraźnię i staje się przestrogą dla każdego Zarządcy nieruchomości, do przypomnienia wszystkim użytkownikom budynków mieszkalnych, że w halach garażowych, na stanowiskach parkingowych zewnętrznych i wewnątrz budynku, w piwnicach, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych, korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnodostępnych, jak również na tarasach i balkonach, zakazane jest składowanie materiałów niebezpiecznych pożarowo, w tym w szczególności:

gazów palnych, butli z gazem (także pustych),

materiałów wybuchowych, fajerwerków i petard, materiałów skłonnych do samozapalenia,

materiałów łatwopalnych (m.in. rozpuszczalników oraz farb i lakierów na ich bazie),

kanistrów z benzyną lub olejem napędowym,

akumulatorów,

substancji i materiałów wybuchowych,

opon i innych części samochodowych.
Bezwzględnie zakazane jest również zastawianie ciągów komunikacyjnych będących drogami ewakuacji:

szafkami, rowerami, wózkami i innymi przedmiotami.
Jako Zarządca nieruchomości i współdziałając z wymienionym służbami [Policja, Straże Miejskie i Gminne, Straż Pożarna] będziemy egzekwowali przestrzegania tych przepisów, włącznie z usuwaniem i utylizacją takich materiałów i przedmiotów z miejsc wyżej wymienionych.
Zatem wzywamy do usunięcia w terminie do 30 września 2024 r. z części wspólnych jak i powierzchni piwnic, stanowisk parkingowych, strychu wymienionych przedmiotów oraz wszystkich tych, które mogą zagrozić osobom przebywającym w nieruchomości lub jej pobliżu, a także mających negatywny wpływ na sam budynek i sąsiednie.
Przepisy będące podstawą usunięcia zbędnych przedmiotów:
1. Zgodnie z par. 102 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.) „garaż do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu.”. Jak wynika z wyżej przywołanego przepisu garaż służy do przechowywania samochodów, a nie innych rzeczy.
2. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2024 r. poz. 275): Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem, a za naruszenie tych przepisów przeciwpożarowych ww. jednostki ponoszą pełną odpowiedzialność w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 822):
a) Par. 4 ust. 1 pkt 3, 11 i 12 stanowi, że w obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie m.in. następujących czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji m.in.:
– garażowanie pojazdów silnikowych w obiektach i pomieszczeniach nieprzeznaczonych do tego celu, jeżeli nie opróżniono zbiornika paliwa pojazdu i nie odłączono na stałe zasilania akumulatorowego pojazdu;
– składowanie materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji lub umieszczanie przedmiotów na tych drogach w sposób zmniejszający ich szerokość albo wysokość (…)
– składowanie materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach.
b) Zgodnie z §7 ust. 2 Rozporządzenia: materiałów niebezpiecznych pożarowo nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach. Za takie materiały niebezpieczne pożarowo uznaje się m.in. gazy palne, materiały wybuchowe, materiały skłonne do samozapalenia.
4. Zgodnie z art. 82 §1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2023 r., poz. 2119), kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających m.in. na nieprzestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych pożarowo, w tym gazu płynnego w butlach; składowaniu materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji lub umieszczaniu przedmiotów na tych drogach w sposób zmniejszający ich szerokość albo wysokość poniżej wymaganych wartości, składowaniu materiałów palnych na nieużytkowych poddaszach lub na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.